Wyszukiwarka opisów zawodów - Powiatowy Urząd Pracy w Pucku

Wyszukiwarka opisów zawodów

Nazwa: Technik tyfloinformatyk
Kod: 351204
Liczba odwiedzin: 2041
Synteza: Opracowuje, uruchamia i obsługuje programy komputerowe z uwzględnieniem potrzeb osób niedowidzących; przystosowuje aplikacje firmowe na potrzeby zakładu pracy; obsługuje komputery posługując się gotowymi pakietami oprogramowania użytkowego i narzędziowego; projektuje i wykonuje bazy danych i ich oprogramowanie aplikacyjne; administruje bazami danych i systemami przetwarzania informacji; konfiguruje sprzęt i oprogramowanie komputerowe; obsługuje lokalne sieci komputerowe i nadzoruje ich pracę.
Zadania zawodowe:
  • dobieranie sprzętu i oprogramowania wspomagającego dostosowanego do rodzaju i stopnia dysfunkcji wzroku użytkownika komputera;
  • obsługiwanie oprogramowania i sprzętu informatycznego wspomagającego użytkownika z niepełnosprawnością wzrokową takich jak: oprogramowania udźwiękowiającego i urządzeń brajlowskich, powiększalników
    i oprogramowania powiększającego, programów do optycznego rozpoznawania znaków oraz elektronicznych urządzeń udźwiękowionych;
  • projektowanie stanowiska komputerowego dla użytkownika
    z niepełnosprawnością wzrokową;
  • konfigurowanie urządzeń i oprogramowania technologii wspomagającej;
  • konfigurowanie systemów i sieci komputerowych;
  • obsługiwanie drukarek i notatników brajlowskich;
  • prowadzenie instruktażu dotyczącego obsługi urządzeń i oprogramowania technologii wspomagającej w trakcie pracy z systemem operacyjnym
    i programami użytkowymi;
  • obsługiwanie wybranych rodzajów systemów operacyjnych, komputerów
    i sieci komputerowych;
  • posługiwanie się typowym oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym;
  • dobieranie i konfigurowanie sprzętu i oprogramowania dla podstawowych zastosowań;
  • posługiwanie się językami obsługi wybranych rodzajów baz danych, w tym językiem SQL;
  • projektowanie i utrzymywanie baz danych i nadzorowanie ich pracy;
  • programowanie w wybranych językach, na przykład C++;
  • uruchamianie i obsługiwanie urządzeń peryferyjnych systemu komputerowego;
  • usuwanie uszkodzeń powstających w urządzeniach systemu komputerowego oraz testowanie jakości ich pracy;
  • wykonywanie rozliczenia kosztów wykonanych prac;
  • organizowanie i utrzymywanie własnego stanowiska pracy i podległego zespołu zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa danych i procesów przetwarzania informacji;
  • przestrzeganie zasad etyki, ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowanie przepisów prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej
    i ochrony środowiska.
Dodatkowe zadania zawodowe:
  • podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie informatyki;
  • prowadzenie szkoleń dla osób z dysfunkcją wzroku w zakresie obsługi komputerów;
  • doradzanie pracodawcom przygotowującym stanowiska pracy dla osób
    z dysfunkcją wzroku;
  • organizowanie i kierowanie pracą małych zespołów pracowniczych.