Asset Publisher

Zatoka możliwości II

Logo EFS
Powiatowy Urząd Pracy w Pucku uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt „Zatoka możliwości II", realizowany w okresie 01.01.2025-31.12.2026 r.
 
Głównym celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 239 (136 kobiet i 103 mężczyzn) osób bezrobotnych z powiatu puckiego, należących w szczególności do grupy osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
  • osób młodych w wieku 18-29 lat,
  • osób w wieku 55 lat i starszych,
  • osób długotrwale bezrobotnych,
  • osób o niskich kwalifikacjach,
  • osób z niepełnosprawnościami,
  • kobiet,
  • osób sprawujących opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
 
Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących zadań:
1. Poradnictwo zawodowe 
Każdy uczestnik projektu zostanie objęty doradztwem zawodowym w zakresie identyfikacji potrzeb osób pozostających bez zatrudnienia.
Wsparciem zostaną objęci wszyscy uczestnicy projektu: 239 (136 kobiet i 103 mężczyzn).
 
2. Pośrednictwo pracy
Wszystkie osoby w projekcie skorzystają z kompleksowego i indywidualnego pośrednictwa pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami
i kompetencjami jakie posiadają – 239 osób (136 kobiet, 103 mężczyzn).
 
3. Staże
W ramach stażu bezrobotni nabędą umiejętności praktycznych do wykonywania zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Wsparciem planuje się objąć 70 osób bezrobotnych (40 kobiet i 30 mężczyzn). W okresie odbywania stażu, uczestnikom przysługuje stypendium w wysokości 120 % zasiłku dla bezrobotnych. 
 
4. Szkolenia
Szkolenia umożliwiają zdobycie lub podniesienie kwalifikacji zawodowych
zwiększających możliwości zatrudnienia. Efektem szkoleń będzie nabycie przez uczestników projektu kwalifikacji lub kompetencji zawodowych. Wsparciem zostanie  objętych 70 osób bezrobotnych (40 kobiet, 30 mężczyzn). W okresie odbywania szkolenia uczestnikom przysługuje stypendium w wysokości 120 % zasiłku dla bezrobotnych. Szkolenia będą realizowane zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w postaci szkoleń grupowych oraz indywidualnych.
 
 
 5. Bony szkoleniowe
Bony szkoleniowe zostaną zorganizowane dla 50 osób bezrobotnych do 30 roku życia (28 kobiet, 22 mężczyzn). Stanowią gwarancję skierowania na szkolenie wskazane przez  osobę bezrobotną, której bon szkoleniowy zostanie przyznany,
a także opłacenie kosztów, które zostaną poniesione w związku z podjęciem szkolenia. Efektem bonów szkoleniowych będzie zdobycie kwalifikacji, kompetencji lub umiejętności zawodowych.
 
6. Środki na podjęcie działalności gospodarczej
Środki na podjęcie działalności gospodarczej są przyznawane jednorazowo,
z przeznaczeniem na zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów reklamowych, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności. Środki przyznawane są w wysokości określonej w umowie, nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego obowiązującego wynagrodzenia. W ramach zadania wsparciem planuje się objąć 40 osób bezrobotnych (23 kobiet, 17 mężczyzn).
 
7. Prace interwencyjne
Refundacja kosztów wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne dla pracodawców za zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych 35 osób (20 kobiet,
15 mężczyzn).
 
8. Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia 14 stanowisk pracy, utworzonych dla 14 osób bezrobotnych (8 kobiet, 6 mężczyzn). Forma ta skierowana jest dla pracodawców chcących utworzyć lub wyposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego.
 
Wsparcie osób młodych
Udział w projekcie osób w wieku 18-29 lat zostanie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych. W razie potrzeby nastąpi uzupełnienie poziomu kompetencji w tym zakresie.
Ponadto wsparcie osób młodych będzie uwzględniać zakres tematyczny co najmniej jednej z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP): 
  • ISP 1 - Technologie offshore i portowo-logistyczne; 
  • ISP 2 - Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie; 
  • ISP 3 - Zielona energia - Technologie ekoefektywne; 
  • ISP 4 - Wspólne zdrowie - Technologie medyczne w zakresie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska jako jednego wspólnego ekosystemu.
lub branż kluczowych mających znaczenie dla rozwoju obszaru województwa.
 
Rezultatem udziału w projekcie będzie podjęcie pracy lub działalności gospodarczej przez co najmniej 70 % uczestników projektu oraz uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji przez wszystkie osoby biorące udział w szkoleniach.
 
#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie 

Wartość projektu: 4 158 415,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 534 652,75 zł
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display