Wyszukiwarka opisów zawodów - Powiatowy Urząd Pracy w Pucku


Wyszukiwarka opisów zawodów

Nazwa: Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów
Kod: 815701
Synteza:
Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów wykonuje pranie tekstyliów na mokro lub czyszczenie chemiczne zgodnie z określoną technologią.
Zawód operatora urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów jest zawodem o charakterze usługowym. Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów przyjmuje tekstylia i klasyfikuje według: rodzaju, technologii prania (wodne, chemiczne), sortuje według: źródła pochodzenia, rodzaju zabrudzeń, rodzaju włókien, koloru, a następnie dokonuje wyboru technologii prania, suszenia i prasowania. Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów, dobiera i stosuje technologie, środki chemiczne, przestrzega norm i rygorów czasu i temperatury na poszczególnych etapach cyklu technologicznego, obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia użytkowane na wszystkich etapach procesu prania /czyszczenia. Ponadto ocenia jakość wykonanej usługi. W zależności od profilu działalności pralni może również wykonywać usługę uszlachetniania tekstyliów zgodnie z zaleceniem klienta przez: dekatyzację, zmiękczanie, teflonowanie itp.
Zadania zawodowe:
  • przyjmowanie i klasyfikowanie brudnego asortymentu do prania;
  • przygotowywanie i ważenie wsadów do procesu technologicznego prania;
  • wybieranie technologii, uruchamianie i nadzorowanie procesu prania;
  • obsługiwanie i nadzorowanie pracy maszyn i systemów pralniczych;
  • wybieranie technologii wykańczania, uruchamianie procesu suszenia, prasowania, maglowania;
  • sortowanie, odbiór ilościowy i pakowanie tekstyliów do wydania klientowi;
  • prowadzenie dokumentacji procesu prania;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomią i ochroną środowiska.
Kompetencje w zawodzie operatora urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów można uzyskać poprzez praktykę w zakładzie pralniczym. Pracodawcy zatrudniają również osoby z wykształceniem zawodowym (technicznym, zasadniczym) w zawodach związanych z przemysłem chemicznym i włókienniczym. Najczęściej stosuje się przyuczenie na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Operator winien brać udział w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę w pralniach przez przedstawicieli firm dostarczających maszyny, urządzenia pralnicze oraz środki piorące i chemiczne. Operator urządzeń do prania, prasowania i chemicznego czyszczenia tekstyliów powinien uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenia i inne organizacje branżowe.
Dodatkowe zadania zawodowe: .

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę