Wyszukiwarka opisów zawodów - Powiatowy Urząd Pracy w Pucku


Wyszukiwarka opisów zawodów

Nazwa: Rzeźbiarz w drewnie
Kod: 731705
Synteza:
Rzeźbiarz w drewnie wykonuje przestrzenne obiekty w drewnie, m.in. rzeźby, przedmioty użytkowe itp.
Rzeźbiarz w drewnie jest zawodem o charakterze artystycznym, wymagającym znajomości rzemiosła. Celem pracy rzeźbiarza w drewnie jest wytwarzanie obiektów bądź elementów z drewna na podstawie własnej wyobraźni i inwencji twórczej, rysunków koncepcyjnych, projektów, rysunków technicznych, opisu słownego bądź fotografii czy rysunku odręcznego zamawiającego. Rzeźbiarz w drewnie przenosi projekt, z zachowaniem proporcji i skali, na materiał oraz wykonuje model stanowiący element pomocniczy w pracy rzeźbiarskiej. Wybiera drewno w zależności od przeznaczenia przygotowywanego wyrobu i dokonuje jego obróbki ręcznie lub mechanicznie. Wykańcza powierzchnię wyrobu poprzez szlifowanie, polerowanie, malowanie, patynowanie, lakierowanie. Rzeźbiarz w drewnie pracuje zazwyczaj samodzielnie w pracowni artystycznej lub w zakładzie rzemieślniczym, wykonując rzeźby, elementy rzeźbione w meblach, drewniane przedmioty użytkowe, elementy wykończenia wnętrz, galanterię artystyczną.
Zadania zawodowe:
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska;
  • projektowanie rzeźby, ornamentów lub elementów dekoracyjnych;
  • dobieranie gatunku drewna do rodzaju i przeznaczenia wyrobu;
  • dobieranie technik i narzędzi rzeźbiarskich, maszyn oraz urządzeń niezbędnych do wykonania wyrobu rzeźbiarskiego z drewna;
  • klejenie, cięcie, struganie, szlifowanie z użyciem maszyn i urządzeń do obróbki drewna;
  • wykonywanie wyrobów rzeźbiarskich zgodnie z projektem;
  • naprawianie, renowacja i rekonstrukcja uszkodzonych lub niekompletnych wyrobów rzeźbiarskich;
  • malowanie, wypalanie, opalanie, inkrustowanie drewna;
  • wykańczanie i konserwowanie powierzchni drewna poprzez nadanie odpowiedniej struktury, faktury;
  • obsługiwanie i konserwowanie narzędzi, maszyn i urządzeń stosowanych w rzeźbiarstwie.
Zawód rzeźbiarza w drewnie można uzyskać na drodze kształcenia rzemieślniczego. Rzeźbiarzem w drewnie może zostać również absolwent szkoły artystycznej (liceum plastycznego, 6-letniej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych obejmującej gimnazjum i liceum lub policealnej szkoły plastycznej) po odbyciu szkolenia praktycznego lub przyuczenia do zawodu na stanowisku pracy. Zawód ten może także wykonywać absolwent wyższej uczelni plastycznej (np. absolwent Wydziału Rzeźby). Zawód rzeźbiarza w drewnie wykonują również osoby bez wykształcenia kierunkowego, bazując na swoich uzdolnieniach plastycznych i pasji.
Dodatkowe zadania zawodowe: .

partners

shortcut-links

 go-to-top